|
DIVIZIA BECALI
Cristian Hubali
Aureolat de cel de-al doilea titlu consecutiv cāştigat de Steaua, Gigi Becali a īnceput să scoată īn maniera lui obişnuită tot felul de porumbei pe gură. Bogatul agramat din Pipera, care pīnă nu demult tăcea ca sugarul ademenit de suzetă, vrea acum cu tot dinadinsul să devină preşedintele Romāniei pentru a transforma campionatul naţional de fotbal īn propria păşune de oi. Deja visează cu ochii deschişi cum mioarele sale de līngă cimitirul Ghencea vor paşte de la anul, odată cu integrarea īn Uniunea Europeană, cea mai bună iarbă de pe gazoanele patriei. Ca să-şi ducă planul la īndeplinire, ar fi īn stare să escaladeze de mai multe ori muntele Athos şi să lase pungi cu bani pe la chiliile călugărilor. Da, patronul stelist n-are scrupule faţă de lăcaşuri, crezīndu-se mai presus decīt cei mai credincioşi preoţi. Īşi īnchipuie că Cerurile īi vor cădea la picioare şi că īl vor īncorona rege peste 22 de milioane de romāni. Pentru asta, e dispus să construiască sute de biserici şi de case.
Dacă n-ar fi intrat īn politică, n-am mai fi auzit de el şi de binefacerile lui miraculoase. Nici de imobilele īnălţate după inundaţii, nici de chiolhanurile organizate prin satele calamitate, nici de pomenile financiare pe care le dă oamenilor strīnşi zi de zi fie īn faţa clubului, fie īn faţa vilei sale. Dar ce n-ar face Becali ca să se menţină tot timpul īn centrul atenţiei? Absolut orice. Cum Ceauşescu se bucura de recoltele de grīu triplate pe micile ecrane, Becali pluteşte cu acelaşi entuziasm pe valurile sondajelor legate de Partidul Noua Generaţie. Iar, mai nou, ne-a avertizat că, dacă va fi şeful statului, atunci numai Steaua va lua campionatul! Această declaraţie, lansată imediat după ce echipa sa a obţinut victoria la Vaslui īn ultima etapă, demonstrează că Becali ar putea fi un nou dictator cu diplomă īn prostologie. Pe de altă parte, e ridicolă şi năimită tocmai pentru a-i mări audienţa pe canalele de televiziune.
Autoproclamīndu-se Mihai Viteazul īn campania electorală din 2004, Becali are o calitate pe care o īntīlnim doar īn comediile amare: cīnd deschide gura, īţi vine să-ţi faci aer cu batista. O fi ridicat un sat pentru năpăstuiţi, o fi realizat ceea ce n-a reuşit actualul guvern, nimeni nu-i contestă meritele, dar asta nu īnseamnă că de-acum i se cuvine totul. E ca o lăcustă: a prins gustul frunzei, a pīrjolit poienile. Are un sat, care se va numi Becali Rast. Poimīine, pentru cīteva camioane de cărămidă, alte cīteva localităţi vor fi botezate cu numele lui, iar īn viitor fotbalul romānesc nu se va mai disputa sub egida Diviziei A, ci a Diviziei Becali.
Din păcate pentru Becali, milioanele sale īn euro n-au cum să ţină locul prostiei. Dacă tot doreşte să ajungă primul om al ţării, ar fi mai indicat să pună mīna pe manualul de gramatică, să īnveţe limba ţării sale şi de-abia apoi să se pretindă patriot. Căci, īn situaţia de faţă, dacă-i dai să scrie o frază, ar zice că-l trimiţi la origini.
Becali de azi nu e mai inteligent decīt Becali din urmă cu doi ani. Atunci, a candidat la prezidenţiale fără să aibă vreo diplomă legală de bacalaureat, exceptīnd actele pe care le-a măsluit īn interesul campaniei PNG. Īntrebat fiind unde a īncheiat liceul, Becali s-a blocat ca volanul maşinii. Asta a spus totul despre el, la fel ca şi descătuşarea sa finală: "Am fost drogat de cei de la TVR, că eu nu eram aşa de emoţionat īn faţa televizorului?!"
Nu-l ajută nici banii, dar nici īmbrăcămintea. Costumele sale de zeci de mii de dolari nu pot ascunde caracterul său grobian şi nici nu-l pot īndrepta. A jignit o ziaristă, īnjurīnd-o chiar de ziua de 8 Martie; īn urmă cu cīţiva ani l-a lovit pe prezentatorul de culoare Malonga Parfait, spunīndu-i: "Ce vrei, băi cioară?" Becali, cel care se doreşte a fi preşedinte, a şocat la acea vreme cu declaraţia: "L-am bătut, pentru că a meritat!". Acum, e stăpīnit de aceleaşi porniri rasiste şi de aceleaşi principii violent-injurioase. E omu' lu' du-te-n aia mea, băga-mi-aş şi alte expresii de acest gen. E greu să ni-l īnchipuim pe Becali participīnd la o reuniune internaţională de nivel īnalt. La un summit NATO, descătuşīndu-se nervos: "Bă, ce aia mea faceţi voi aici? Sunteţi trădători de neam şi de patrie!". Lui Becali i se potrivesc de minune două versuri din Anton Pann: "Şi el de prostia-i nu avea păs mare / O lăsa īn voia-i fără vreo mustrare".
|