|
RĂZBOIUL CURCILOR
Liviu Cangeopol
Ca dezastruosul sistem sanitar pus în practică asupra fiinţei umane (cântat şi în filme de circulaţie internaţională) să fie strămutat în aria animalieră nu putea necesita mai mult decât un pas, doi. Înainte de asta, infamia primului a culminat cu neputinţa autohtonă de a-l supune chirurgical în aria mesei de operaţie pe primul bărbat al ţării întru tămăduirea unei rebele hernii de disc vertebral. S-a preferat tăbârcirea primului bărbat, la o oră de maximă somnolenţă, peste hotare, unde a zăcut printre reprezentanţii duşmanului de clasă în diferite grade de amorţeală indusă preţ de o săptămână (cine ştie câte secrete de stat or fi scos austriecii, care l-au dat pe Freud, din subconştientul d-lui preşedinte!).
Când s-a întors în ţara natală, tot numai fior patriotic, şi internat într-un stabiliment sanitar băştinaş (unde serviciile noastre secrete trebuie să fi încercat să afle ce anume au scos vienezii din el), a dat poruncă ţârcovnicului Timofte de la cercetare discretă să afle cum de s-a făcut ca nu s-a fost în stare operaţia în fruntariile poporului care clamează de ani loc fruntaş pe ramură medicală a mapamondului. Răspunsul a fost scurt, aspru şi la obiect: “Bulibăşeală, măria ta!” S-a comandat o anchetă la cererea bolnavului.
Pe această linie melodică de profunde neîmpliniri, virusul purtător de gripa găinară a violat din nou spaţiul mioritic, după ce abia de fusese răpus oficial în urmă cu câteva luni. Sunt merituoase în a fi amintite eforturile omeneşti, financiare şi mai ales zootehnice de a eradica oribila boala asiatică din temelia satului românesc, cu preponderenţă dobrogean. Până şi un cocostârc anemic a fost doborît fără milă în aprigul judeţ Vaslui, de frica epidemiei, atât de radical au lucrat autorităţile locului. E de crezut că au fost sacrificate aiurea zeci de mii de păsări de curte sănătoase în ţară săracă. Într-un cuvânt: profesionalism total, care a mers până la sacrificiu economic (ceea ce spune destul).
Ca acum, odată cu reîntoarcerea iubitului în patrie, să fie semnalate cazuri de infestare cu aviară a orătăniilor scoase la vânzare în galantarele mai multor magazine de profil din Capitală, dar şi din oraşele limitrofe E de preferat să se ţină cont: toate aceste evenimente s-au perindat prin istoria patriei cu doar câteva zile înainte ca încercaţii meşteri europeni să se pronunţe unde, când şi cum (au încetat de mult să se întrebe de ce) românii vor fi primiţi în rândul ţărilor cccidentale.
Nu putea fi decât mâna criminală a unei puteri străine şi ostile. Eventual, în relaţie de cârdăşie cu complotul care l-a dus dracului surghiun pe primul bărbat, ce se afla la un pas de paralizie colonară, după cum s-a pronunţat un teoretician din domeniu, exact în acele momente, si nu altele, când ţara avea mai multă nevoie de el (ne permitem, totuşi, o nuanţare: oricând ar pleca vlădica din ţărişoară, nu se poate să nu se găsească un scandal parcă pus cu mâna de o agentură străină).
Treaba s-a îngroşat când SRI, prin acelaşi ţâarcovnic Timofte, a dat glas că ciuma găinilor a fost adusă în ţară prin intermediul unor contracte de curci venite din Slovacia şi mai ales din Ungaria cu acte în regulă, dar probabil măsluite prin flagelul corupţiei (o altă pacoste venită de peste hotare, şi anume de la turci!). Din multe piepturi de român verde la mijloc a ieşit cu putere un oftat de dumirire. Suntem mai încolţiţi ca niciodată. Dacă şi prin găini am început să fim atacaţi!... Cum te mai poţi apăra?
Din fericire, în România nu trăiesc numai peremişti. Mai sunt şi oameni normali. Unii dintre ei au speculat scandalul ca fiind rodul unor interese mai degrabă comerciale decât politice. Astfel, deoarece ministrul Sănătăţii, liberalul Eugen Nicolaescu, a panicat populaţia solicitând disperat sporirea cantităţii de vaccin împotriva turbării avicole, instigând la calm cu următoarea formulă: "Pandemia de gripă aviară este inevitabilă." Altfel zis, se va muri pe capete. Farmaciile s-au golit la minut, deşi costul produsului este piperat. PăI, cine putea să aibă de câştigat, dacă nu oamenii de afaceri care importaseră ca proştii cantităţi imense de vaccin, în speranţa că ciuma va trece la om, şi acum rămâneau cu investiţia pe raft?
Isteria a fost ajutată şi de carantina impusă unor zone din Bucureşti. Din nefericire, în astfel de situaţii, carantina este inutilă, căci se pot folosi stropeli asupra oamenilor şi a maşinilor, dar nu şi împotriva păsărilor zburătoare. De altfel, un observator anonim s-a plâns că pisicile şi câinii sunt lăsaţi să circule în ambele sensuri fără a fi dezinfectaţi. Ei pot căra virusul în voie, ca pe purici.
Nu puţine au fost minţile agere care să vadă imediat în persoana d-lui ministru al Sănătăţii placa turnantă a evenimentelor recente. Tot domnia sa a fost cel care l-a ademenit cu cuvinte meşteşugite pe iubitul preşedinte să-şi părăsească postul la ananghie (cât pe ce să ne lase pe mâna beşivului de Văcăroiu!), pentru a agita apele ca să-şi vândă rudele şi prietenii vaccinul blestemat. Până una-alta, însă, d-l ministru a avut noroc, datorat specificului: în timp ce murmurele de protest slovac şi unguresc se strângeau la porşile ambasadelor valahe, s-a dovedit cu acte că totul fusese o eroare: din acele ţări e adevărat că fuseseră importate pasari, dar nu curci, cum afirmase ţârcovnicul, ci pui de găină clasică. Prima măsură luată a fost, pe bună dreptate, decapitarea polcovnicului de Braşov, prin buzele căruia ţâşnise spre eternitate sinistra dezinformare.
Cu toate acestea, autorităţile nu s-au lăsat copleşite. Ăn cocheta localitate Codlea, colţ cu Braşpvul, au fost performate nişte săpături de pe urma cărora au ieşit la iveală nişte curci îngropate în pripă. La o cercetare şi mai amănunţită, s-a constatat că păsăretul murise de gripa aviară a găinii. Polcovnicul, însă, n-a fost numit îndărăt. Un expert în viruşi a susţinut că păsările n-au venit bolnave de departe, ci au contractat boala odată intrate pe poarta firmei. S-au proferat arestări. Au căzut capete. Poporul vocifera demisii înalte. Sculat de pe patul de spital, preşedintele a strâns grămadă elita guvernamentală şi a trasat cu un gest imperial ordinul de zi: “Vă rog frumos să rezolvaţi criza aviară!” Noroc de el. L-a numit în cadrul comisiei de combatere a ciumei cu pene pe d-l premier. Sentimentul de panică a crescut. La fel şi vânzările de Tamiflu. E şi preşedintele implicat.
Dacă virusul trece la om, în condiţiile despre care discutam la început, e de jale. Până atunci, turiştii vor ocoli cu prudenţă România. Ca şi cum nu era de ajuns, conducerea firmei care a fost acuzată că a introdus ciorile în ţară a declarat că animalele respective sunt sănătoase şi se bucură de un trai tihnit în ţarcurile firmei, unde în curând este de aşteptat să se abată o generaţie de ouă asupra consumatorului intersat. Câţiu or mai fi, că, din relatările de presă, reiese o scădere de 80% a vânzărilor de produse avicole.
O seamă de liberali au înfierat incompetenţa SRI, în speranţa că o vor trece în conul de umbră pe cea a miniştrilor lor. "Ne penibilizăm în faţa oamenilor şi a instituţiilor europene", a rostit enervat d-l preşedinte. Un curs intensiv de română aplicată nu i-ar strica.
Liderul pesedist, Mircea Geoană, numit de prieteni Prostănacul, a tunat împotriva incompetenţei fără precedent a instituţiilor statului, în frunte cu preşedintele iubit, care, zile el, s-a specializat în a lăsa crizele să evolueze până la apogeu, pentru a interveni apoi, în al 12-lea ceas, pozând în salvatorul naţiei române. La 210 euro tona de găină sterilizată.
În judeţul Braşov au început să curgă despăgubirile către proprietarii ai căror păsări au fost sacrificate. Se pare că aici rezidă şi misterul confuziei făcute de elita inteligenţei româneşti (“cea mai proastă inteligenţă din lume”, cum o numea Ioan Petru Culianu) în a estima sexul păsăretului. Pentru un pui se acordă o despăgubire de 35.000 de lei, pentru o găina 200.000 de lei, pentru o raţă sau o gâscă 300.000 de lei, iar pentru un curcan 700.000 de lei. Inginerii finanţişti români încercaseră să dea puiul drept curcă, pentru o diferenţă de 665.000 de lei pe bucată, iar SRI le-a dejucat planurile.
Un expert a reuşit să vină cu ultima variantă explicativă: de vină sunt păsările migratoare. Din cauza grelelor inundaţii care au avut loc, păsările migratoare şi-au schimbat liniile de zbor.
Un singur lucru este cert: dacă în Roma antică gâştile au salvat Capitoliul, la noi îl scufundă.
26 Mai 2006
|